Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 38951

میرزا احمد نیریزی

همزمان با ورود اسلام به ایران،نگارش این كتاب آسمانی به وسیله هنر خوشنویسی یكی از مرسوم ترین اقدامات ایرانیان بود.

قرآن نویسی در طول قرن های متمادی در كشورما ادامه یافته و اوج این هنر ارزشمند را درعصر صفوی می توان دانست.عشق و علاقه ایرانیان به اسلام و همچنین گرایش دیرینه آنها به هنر، سبب پیدایش خوشنویسان بزرگ و خلق آثار بسیارماندگاری از كتابت قرآن شد.

یكی از شناخته شده ترین این افراد،'احمد بن شمس‌الدین محمد نیریزی' (1087-1155 ه ‍ .ق) ملقب به 'سلطان' است.

وی از بزرگترین خوشنویسان خط نسخ و كاتبان قرآن در اواخر حكومت صفوی است كه بانی شیوه خاصی در خط نسخ شناخته می شد. شیوه های ابداعی وی كه مورد استقبال خوشنویسان پس از او قرار گرفت به 'نسخ ایرانی' شهرت یافت.

استاد احمد نیریزی كه از نوابغ خط نسخ در دوره صفویه بوده، متولد شهرستان نیریز فارس است. شهرت وی به این دلیل است كه همانند 'میرعماد' در نستعلیق سبب انقلابی عظیم در خط نسخ شد.

وی ابتدا نزد 'آقا ابراهیم قمی' خط نسخ را تعلیم گرفت و از روی خطوط 'علاءالدین تبریزی' بسیار مشق كرد و با اینكه از این دو استاد به احترام و نیكی یاد كرده‌است، شیوه مخصوصی در خط نسخ به‌وجود آورد كه سرمشق نسخ‌نویسان ایران شد و به نسخ ایرانی معروف است.

نیریزی سبك خطاطی خود را نخستین بار در نگارش صحیفه سجادیه در سال 1087 قمری به كار برد و این كار نخستین اثر شناخته شده وی به شمار می رود.

انتخاب محل اعراب‌گذاری در خط این استاد ایرانی به گونه‌ای بوده كه بیشتر در خدمت چشم خواننده و قاری است، چشم را بی اختیار به سمت كلمه‌ بعدی هدایت كرده و خواندن را آسان‌تر می كند.از این رو از حیث فضا سازی و جلوه های هنری سبك وی دارای ویژگی های گرافیكی است.

از این استاد خوشنویسی 99 مجلد قرآن، 77 مجلد صحیفه و بسیاری از ادعیه و مرقعات دیگر به خط او در موزه‌های بزرگ ایران و جهان برجای مانده‌است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :